План проведения шестого школьного дня (открыть)

День открытых дверей УО «Борисовский государственный медицинский колледж» «Волонтерские инициативы»

27 ноября, в субботу, прошел День открытых дверей «Волонтерские инициативы» в УО «Борисовский государственный медицинский колледж». Перед учащимися выступили заместитель директора по ВР, секретарь приемной комиссии с вопросами «Условия и порядок приема абитуриентов в УО «Борисовский государственный медицинский колледж». Учащиеся посетили площадку волонтерских инициатив «Кто, если не мы?», где смогли попробовать сделать уколы, научиться основам сурдоперевода, побывать в роли проводников людей с ограниченными возможностями. Закончилась встреча экскурсией по колледжу, где учащиеся посетили учебные кабинеты. Встреча прошла насыщенно и увлекательно.

Педагог- психолог                 И.А. Ляшкова

Беларуская зямля здаўна слаўная імёнамі знакамітых сыноў і дачок. Жылі яны ў розныя часы, нярэдка аддзеленыя ад нас не адным стагоддзем, аднак аднолькава шчыра былі аддадзены Бацькаўшчыне. Часам даводзілася ім дзеля свабоды брацца за зброю, каб бараніць бацькоўскі кут ад захопнікаў. Ды найчасцей беларусы славіліся мірнымі справамі. І пры гэтым галоўнай зброяй у іх была адна – веды. Памяталі яны – веды, тое святло, што запаленае аднойчы, здольна нязгаснай лампадай свяціць скрозь вякі. І такім чалавекам на беларускай зямлі стала асветніца Еўфрасіння Полацкая.

27 лістапада да 920-годдзя з дня нараджэння асветніцы і 860-годдзю стварэння крыжа святой Еўфрасінні Полацкай ў 6 “Г” класе адбыўся медыялекторый “Еўфрасіння Полацкая”.  У мерапрыемстве прынялі ўдзел настаяцель храма Раства Хрыстова айцец Сергій і прыхаджанка Зоя Мікалаеўна Янучкоўская.

Вучні расказалі пражыццё Прадславы ў сям’і, як стала яна Еўфрасінняй. Асноўны акцэнт быў зроблены на асветніцкую дзейнасць Еўфрасінні Полацкай. Яна перапісвала кнігі, стварала школы і скрыпторыі. Пры дапамозе дойліда Іаана быў узведзены Свята-Праабражэнскі Сабор у Полацку. Дэманстраваліся відэяролікі, ставіліся сцэнкі-мініяцюры.

Шмат цікавага даведаліся пра лёс крыжа Еўфрасінні Полацкай.

Айцец Сергій расказаў пра значнаць дзейнасці асветніцы для ўсяго нашага народа. Засяродзіў увагу на тым, што неабходна рабіць даро, быць уважлівымі да людзей. Напраканцы мерапрыемства ён падарыў усім прысутным іконку Еўфрасінні Полацкай.

ABC party 3,8 классы

Викторина "Лучший знаток Германии"