План проведения шестого школьного (открыть)

Школьная Олимпиада по Правилам дорожного движения

15 января 2022 года в государственном учреждении образования «Средняя школа № 2 г.Борисова» с целью пропаганды правил дорожного движения среди учащихся и молодежи, привития им навыков безопасного поведения на улицах и дорогах, совершенствования форм и методов работы по предупреждению детского дорожно-транспортного травматизма прошла Олимпиада по Правилам дорожного движения.

Учащихся 5, 6, 7-х классов учреждения образования приняли участие в состязании за победу и право участвовать в районном этапе Олимпиады по Правилам дорожного движения.

Итоги олимпиады:

1 место – Константинова Дарья 5 «Б» класс

2 место – Паршина Дарья 5 «Б» класс, Раменчик Милана 5 «Б» класс

3 место – Макейчик Ульяна 5 «А» класс, Васько Ольга 5 «В» класс

1 место – Реут Владислав 6 «Б» класс

2 место – Левданский Иван 6 «А» класс

3 место – Шишкарева Александра 6 «В» класс

1 место – Кузьмин Павел 7 «А» класс

2 место – Мисиюк Полина 7 «Б» класс

3 место – Сидорок Анастасия 7 «Б» класс, Юха Дарья 7 «Б» класс

Поздравляем ребят и желаем дальнейших успехов в районном этапе Олимпиады по Правилам дорожного движения.

Каля́ды  — дахрысціянскае свята, звязанае з перыядам зімовага сонцастаяння. З усталяваннем хрысціянства было прымеркаванае да святаў Раства Хрыстовага і Вадохрышча.

Моладзь і дзеці апраналіся ў цыганоў, «казу»,  «мядзведзя» ды хадзілі па хатах.  Калядаваць ішлі з каляднай зоркай. Калядоўнікі спыняліся ля кожнага двара ў чаканні, калі гаспадар запросіць іх у хату. Спявалі калядныя песні, скакалі пад скрыпачку і бубен. Жадалі кожнай хаце дабра, здароўя, каб збожжа налета ўрадзіла, каб было сытна і багата. За гэта атрымлівалі пачастункі (сала, каўбасу).

Так 15 снежня адбылося фальклорнае свята ў 6 “Г” класе. Гаспадар і гаспадыня гасцінна віталі калядоўшчыкаў. З задавальненнем прымалі ўсе іх пажаданні. Спрытна скакала каза. Калядоўшчыкі спявалі песні, расказвалі вершы, адгадвалі загадкі. Усе прысутныя спявалі і танцавалі. А гаспадыня давала ўсім салодкія пачастункі.

Вучні даведаліся пра звычаі беларусаў на Каляды, такія як варажба хлопцаў і дзяўчат, як цягнулі Каляду на дуба і іншыя. Усе з добрым настроем вярталіся дадому.